Foto: Sabina Kvášová

Bezpečná jízda s pejskem – jak na to

13. 4. 2019

Jak bezpečně zabezpečit pejska při jízdě autem? Je lepší připoutání pásem, otevřená autosedačka pro psa nebo převozní box? Věděli jste, že dokonce i postroje pro pejsky procházejí crash testy jako dětské autosedačky? Společně se Zuzanou Novotnou, specialistkou ze Spokojeny Pes.cz, přinášíme několik rad na toto téma.

Výhody a nevýhody psích autosedaček a postrojů

Autosedačka a postroje jsou poměrně podobné způsoby připoutání. Autosedačku máme připoutanou k sedadlu a pejska na postroji připoutaného k autosedačce. Výhody jsou především v tom, že pejsci mají pocit, že jsou v blízkosti svého majitele a mají rozhled po autě i ven. Tedy cítí se často bezpečně a v klidu. Majitelé mají pejska pod dohledem a i jim to dodává jistý pocit, že je vše v pořádku.

U tohoto způsobu dopravy jsou nevýhody především v použitých postrojích. Pokud se rozhodnete zakoupit pro cestování postroj, určitě se shánějte po informaci, zda mají crash testy. Zpravidla první, co se na postroji při nehodě zničí, bývají plastové spony. Např. postroj kurgo, který byl testován při skutečných crash testech, žádné plastové spony nemá. Přesto je velmi dobře nastavitelný podle individuálních potřeb psa.

Foto: archiv webu

Přepravní box je lepší

V přepravce má pejsek své bezpečné místo a můžeme jí umístit jak na zadní sedačky, tak i do kufru. Záleží na našich preferencích, možnostech, ale i velikosti pejska. U těch nejmenších pejsků doporučuji umístit přepravku za přední sedadlo, aby během cesty nikde necestovala. Větší přepravky je možné na zadních sedadlech “zajistit” posunutím předního sedadla a nebo umístit do kufru auta. Zejména rodiny s dětmi využijí pro pejsky prostor kufru a přepravky jsou pro ně ideálním řešením. O pejska po celou dobu cestu nemusíte mít strach a můžete se plně věnovat řízení. Nejčastěji využívané přepravky na cestování se psem jsou hliníkové, které jsou nejbytelnější. Existují ale i skládací kovové klece a látkové nebo plastové přepravky, které jsou oblíbené zejména u menších psů. Velkou výhodu u přepravek vidím i v tom, že je můžeme použít kdekoli jinde a naučit pejska v klidu domova, aby měl přepravku rád a neměl problémy s cestováním.

Jak naučit pejsky cestovat v uzavřené kleci?

S tréninkem můžeme začít v bezpečí domova, kde přepravka bude umístěna po celý den. Kdykoli si do ní pejsek může jít lehnout a najít tam své útočiště. Pokud by se mu tam samotnému nechtělo, můžeme si pomoci s pamlsky a hrát s pejskem tzv. crate games, neboli hry s klecí. Hry spočívají v tom, že pejsek si hledá cestu do klece a v ní je odměňovaný. Postupně získává odměny za to, že v kleci vydrží a opouští ji na povel. Pokud tohle spojíte s tím, že krmnou dávku dostane pes do klece, naučí se ji mít rád. Pamatujte však na to, že pokud chceme, aby měl pejsek klec rád, nesmí tam být zavíraný za trest. Jakmile dosáhneme efektu, že pejsek bere klec jako místo které je bezpečné, můžeme ji přesunout do auta a vyrazit na cesty.

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018