Zdroj: archiv webu

Bojíte se parkování? Tipy, jak to zvládnout

16. 6. 2020

Ať už vyrážíme kamkoliv, jedno je jisté, jakmile dorazíme na požadované místo, budeme muset parkovat. Tento úkol se zdá obtížný nejen novopečeným řidičům, ale i těm, kteří mají na kontě už pár tisíců kilometrů. Obzvlášť to platí, když podmínky nejsou zrovna ideální. Přiznejme si to, obvykle neparkujete v prázdné ulici, spíše tomu bývá přesně naopak – místo je příliš úzké a vy za sebou máte kolonu netrpělivých řidičů, což vám na soustředěnosti moc nepřidává.

Pokud je váš pokus navíc neúspěšný, může to odnést nejen vaše auto, ale také vozidlo řidiče, který stál vedle vás. Naštěstí existuje několik zásad, které vám k úspěšnému parkování pomohou, a to jak podélně, tak i kolmo. Jak to zvládnout bez nehod?

parking
Foto: archiv webu

Jak postupovat, když zajíždíte kolmo?

Jistě se s námi shodnete na tom, že autem nejčastěji vyrážíme na nákupy. Komu by se chtělo tahat s plnými taškami pěšky nebo městskou hromadnou dopravou? Každý supermarket má vlastní parkoviště určené pro své zákazníky, aby se svým nákupem nemuseli urazit žádnou delší cestu. Právě na takových parkovištích se nejčastěji setkáte s parkováním kolmo, tedy do řady aut stojících vedle sebe.

Aby parkování tímto způsobem bylo úspěšné, je třeba najít místo, které bude svou šířkou odpovídat velikosti vozidla. Začátečníci o jeho rozměrech obvykle ještě nemají takový přehled, proto je lepší volit místa, která jsou o něco širší. K parkovacímu místu si pak najedeme větším obloukem tak, aby byla zadní část vozu, vedle kterého budeme parkovat, ve stejné úrovni jako vaše sedadlo – tedy v pozici řidiče.

Potom stočíme volant co nejvíc doprava nebo doleva – podle toho, z které strany na místo zajíždíme – a pomaličku se k parkovacímu místu přibližujeme, a to pouze pomocí práce se spojkou, případně s velmi jemným přidáváním plynu. Jakmile naše vozidlo bude stát šikmo na místě, zastavíme, abychom stihli otočit volantem na druhou stranu zhruba o jednu a půl otáčky a poté popojeli ještě kousek dopředu. Nakonec volant vrátíme do neutrální pozice a podle potřeby popojedeme ještě o kousek dopředu.

parkování
Foto: Sabina Kvášová

Co když potřebujeme zacouvat?

U supermarketů běžně parkujeme popředu, abychom měli při příchodu z obchodu přístup k zavazadlovému prostoru a mohli do něj pohodlně naložit nákup. Někdy však potřebujeme kolmo zaparkovat i pozadu, například když nemáme dostatek místa, nebo chceme mít možnost pohodlně vyjet.

V tomto případě si najedeme tak, aby zadní strana našeho vozu byla rovnoběžně s okrajem vozu po straně místa, na které budeme parkovat. Poté volant stočíme nadoraz směrem k parkovacímu místu a pomalu couváme, přičemž v zrcátkách sledujeme vzdálenost od okolních vozidel. Jamile naše auto stojí vodorovně k ostatním vozům, srovnáme volant do výchozí polohy a jednoduše na parkovací místo zacouváme.

Podélné parkování – noční můra všech řidičů

Ne všude je možné zaparkovat kolmo a ve většině měst vám nebude zbývat nic jiného, než abyste zaparkovali podélně, tedy do řady za sebou stojících aut. Tohoto způsobu parkování se obává většina řidičů, i když dennodenně řídí už několik let. Při dodržení základních pravidel by ho však měl zvládnout i úplný nováček.

Základem je opět zaujetí správné pozice. Projedeme okolo zvoleného místa a zastavíme se vedle vozu před ním zhruba ve vzdálenosti jeden metr tak, aby zrcátka našeho a vedlejšího auta byly ve stejné úrovni. Poté stočíme volant zcela doprava a začneme pomalu couvat bez použití plynu. Jakmile bude auto s okrajem vozovky svírat úhel 45°, rychle otočíme volant na druhou stranu, přičemž budeme nadále pomalu couvat. Pak už jen popojížděním dopředu a dozadu srovnáme vůz tak, aby z místa netrčel.

Parkování
Foto: archiv webu

Co když se nezadaří?

Jediné, od čeho se úspěch či neúspěch odvíjí, je práce s vozidlem a přehled o jeho rozměrech. Pokud tedy jedete s cizím autem nebo jste si na to své ještě nezvykli, je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Jak se ale říká, i mistr tesař se někdy utne a pro parkování to platí zrovna tak. Jen málokterému řidiči se nikdy nestane, že by alespoň neodřel vedlejší auto. V takových situacích je však třeba se zachovat zodpovědně a poškozeného upozornit.

Pokud se jedná o malý škrábanec, stačí zanechat telefonní kontakt za stěračem, abyste se s řidičem mohli vyrovnat. U větších škod už se vyplatí událost sepsat a nechat proplacení oprav na pojišťovně, u které máte sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Toto pojištění je ze zákona povinné a tudíž by ho měl mítsjednaný každý, kdo nějaké vozidlo vlastní.

Jestliže nejste spokojeni s vaším poskytovatelem, cenou nebo podmínkami vašeho povinného ručení, počkejte, až vám vyprší vaše smlouva, a sjednejte si nové. Levné povinné ručení můžete najít prostřednictvím stránek Povinnéručení.biz, kam pouze zadáte údaje o sobě a vašem voze a dostanete celý seznam nabídek, ze kterých budete moci vybírat. S dobře sestaveným povinným ručením se navíc při parkování nebudete muset ničeho bát, protože všechny případné škody budou spolehlivě pokryté.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018