Zdroj: archiv webu

Pohodlný pohyb po Praze

29. 5. 2020

Uvolnění vládních opatření s sebou přineslo i nárůst cestujících, a to nejen v městské hromadné dopravě. Mnoho z nás se právě nyní vrací do pravidelného pracovního režimu, ke kterému patří také dojíždění do kanceláře a do škol, a hledá co nejbezpečnější způsob dopravy. Možností, jak pohodlně a s minimálním rizikem cestovat po Praze, je hned několik. Jak si vybrat tu nejlepší a na co si dát pozor?

mhd
Foto: archiv webu

MHD klasika

Cestování městskou hromadnou dopravou bylo v minulých měsících omezené mnoha bezpečnostními nařízeními a až nyní se vrací do normálu. Zvýšená koncentrace lidí ale vyžaduje dodržování potřebných opatření a zároveň velkou dávku ohleduplnosti.

Cesta MHD tak znamená nutnost nosit roušku, důkladně si dezinfikovat ruce, snažit se dodržet bezpečnou vzdálenost a omezit pobyt ve společných prostorech na minimum. To je však – zejména v ranních a odpoledních špičkách – poměrně náročné dodržet.

Výhody: Neřešíte parkování

Nevýhody: Velká koncentrace lidí, větší riziko nákazy

Po svých

Teplé a téměř letní počasí je ideální na prověření fyzické kondice. Nejpřirozenějším pohybem je chůze, která přináší hned několik výhod. Odpadá závislost na přesném čase odjezdu MHD, trasu si můžeme upravit podle potřeby a alespoň částečně se vyhnout místům s velkou koncentrací osob.

Ranní procházka navíc prospěje našemu organismu a nastartuje ho na celý den. Pokud to ale máte do práce daleko nebo trasa vede přes Pražský okruh a není tedy zrovna vhodná na procházku, zkuste nahradit chůzí alespoň její část. Největší odvážlivci, vybavení v práci sprchou, si mohou ranní cestu zpestřit během.

Výhody: Pohyb na čerstvém vzduchu (při vhodné trase), variabilní trasy

Nevýhody: Časově náročné, závislé na počasí

Na (sdíleném) kole

Městská kola zažívají v posledních letech velký boom především díky službám nabízejícím jejich sdílení, jako jsou třeba populární růžová Rekola. V Praze tak narazíte na kolo k zapůjčení téměř na každém rohu a není problém si s ním urychlit a zpříjemnit třeba cestu z práce domů.

Pokud se vám nechce šlapat, sáhněte po elektrokoloběžce, kterou si v hlavním městě vypůjčíte třeba u společnosti Lime. Můžete si s ní zkrátit cestu z práce, rychle se dostat na vlak nebo se snáz pohybovat v místech, kde s autem nemáte šanci plynule a pohodlně projet. Výhodou kola i koloběžky je, že kontakt s okolím omezíte na minimum.

Výhody: Minimalizace kontaktu s lidmi, rychlost

Nevýhody: Závislost na počasí, potřeba odvahy vydat se do pražského provozu

Foto: archiv webu

Vlastní, nebo půjčené auto?

Vlastní auto se v době epidemie a zvýšených bezpečnostních opatření stalo pro Pražany oblíbeným dopravním prostředkem i z pohledu minimalizace nebezpečí nákazy. Pro pohyb po Praze však není auto nejvhodnější – pokud pomineme ekologický aspekt a znečištění ovzduší, je problematické také parkování. Každodenní stres spojený s hledáním volného místa k stání naší pohodě nepřidá, poplatky za parkování se navíc neustále zvyšují a modré zóny rozšiřují.

Problémy s parkováním, ale třeba také s náročnou a drahou kontinuální péčí o vůz, řeší půjčení auta přes carsharing, tedy službu pro sdílení aut. Nabízí se samozřejmě tzv. „minutové“ městské carsharingy, ale za pozornost stojí i služba HoppyGo, která nabízí sdílení aut přímo mezi majitelem a řidičem a umožňuje i výpůjčku v řádu dnů či týdnů. V mobilní aplikaci si stačí vybrat vůz a domluvit se s majitelem na jeho předání.

Výhody: Bezpečný a pohodlný přesun kamkoli – bez kontaktu s cizími spolucestujícími

Nevýhody: Méně ekologické a dražší než MHD, kolo či chůze

The_New_Uber_App_07C
Foto: archiv webu

Alternativní taxislužby

Vhodné spojení bezpečí a komfortu cestování bez davů lidí okolo nabízí přepravní služby, jako jsou taxislužby nebo alternativní přepravci typu Uber. V Praze si můžete vybrat hned z několika provozovatelů, a kromě ceny je vhodné si porovnat, jakou pozornost věnují bezpečí pasažérů.

Výhody: Přísně nastavená hygienická pravidla, pohodlné cestování, časová variabilita

Nevýhody: Dražší než MHD nebo kolo

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018