Poutejte dítě v autosedačce VŽDY

10. 7. 2020

Jednoznačná povinnost používat při jízdě automobilem dětskou sedačku platí v České republice od roku 2006. I při popojíždění po městě či vesnici nebo couvání vozidla dítě vždy v autosedačce poutejte! Jinak hrozí fatální následky.

Dítě v autosedačce

Jen s použitím bezpečnostního pásu může dítě nebo mladý člověk cestovat vozem v případě, váží-li alespoň 36 kilogramů nebo měří 150 centimetrů (stačí dosáhnout jedné z obou uvedených podmínek).

Proč mít dítě v autosedačce

Jednou z nejnebezpečnějších variant je pak ta, kdy dospělý drží dítě v autě na klíně nebo v náručí. I kdyby byl držící sám připoutaný, aby zhruba desetikilové mimino při nehodě ochránil, musel by při nárazu v relativně nízké rychlosti kolem 50 kilometrů za hodinu být schopen udržet v rukách 300 kilogramů!

IMG_1189-800x523

Autosedačka, na co dávat pozor

Ani ta nejlepší dětská autosedačka ale není k ničemu, pokud je nesprávně využívána. Nikdy nesmí být tažen přes dětský krk, nýbrž vždy přes rameno. Pásy také musejí být optimálně dotaženy.

Problémem může být rovněž ve voze chybně uchycená autosedačka nebo příliš oblečené dítě, kterému bezpečnostní pásy nepřiléhají k tělu tak pevně, jak mají. Jakmile je dítě vyšší než opěrka, je nejvyšší čas na změnu.

Pozor také na nejrůznější hračky a předměty, které děti drží volně v ruce, nemluvě o nepřipoutaných prázdných autosedačkách, jež se při nárazu vymrští do prostoru automobilu a mohou vážně ohrozit jeho posádku.

Pokuta za nepřipoutané dítě

Výběr dětské autosedačky a pravidla jejího používání se nevyplatí podceňovat. Policie vám u nás za jízdu s nepřipoutaným dítětem může uložit blokovou pokutu až 2 000 Kč a odebrat 4 body. V tom lepším případě. V tom horším za svou lehkovážnost zaplatíte zdravím, nebo dokonce životem svého dítěte.

Zdroj: Volvo

Sdílet článek:

Více na webu Volvo

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018