PŘIHLAS SE A SOUTĚŽ

Proč je tak důležité měnit pneumatiky?

10. 1. 2018

Jezdíte celý rok na zimních pneumatikách, protože se vám nechce auto přezouvat? Nebo zkrátka jen nevíte, kdy je ten správný čas? Řekneme vám, proč je přezouvání gum tak důležité a jak můžete prodloužit jejich životnost.

Co říká zákon a jak to funguje v praxi
Zákon jasně stanovuje, kdy je potřeba přezout letní gumy a vyměnit je za zimní. Od 1. 11. do 31. 3. mají řidiči povinnost používat zimní pneumatiky v případě, že se na silnicích objeví souvislá vrstva sněhu, námrazy nebo pokud lze takovou situaci předpokládat. O letních pneumatikách už zákon nehovoří. Řada řidičů proto jezdí celoročně se zimním přezutím, přestože tím nejenom riskují (zimní pneumatiky mohou být ve vysokých teplotách nebezpečné), ale také si zbytečně gumy opotřebují a ve finále prodělají. Letní pneumatiky jsou vhodné při teplotě nad sedm stupňů. Vždy proto pozorně sledujte dlouhodobé předpovědi počasí. Pokud přezujete zimní gumy na letní příliš brzy, mohly by vás naopak nepříjemně zaskočit ranní mrazíky.

WR D4

Jak dlouho vám pneumatiky vydrží?
Výrobci udávají životnost i 10 let. Datum výroby najdete na bočnici v DOT kódu. Hlavním faktorem, který ovlivňuje životnost pneumatik, je ale styl jízdy. Průměrně by pneumatiky měly zvládnout najet kolem 40 000 km i více. Zimní gumy reálně vydrží 4 roky. I kdyby totiž hloubka dezénu i po 4 letech byla 4 mm u zimních pneumatik a 1,6 mm u letních pneumatik, začne se v nich měnit chemické složení. Konkrétně zimní pneumatiky kvůli přeměně chemické směsi začnou ztrácet na přilnavosti. Řidiči, kteří se pohybují hlavně v nížinách a ve městech, ale mohou být klidní i 5 let a teprve potom pořídit nové gumy.

Jak pneumatikám prodloužit životnost?
Pneumatiky nepotřebují speciální údržbu, přesto byste měli pravidelně kontrolovat, zda se na nich nenachází drobné praskliny nebo jiné defekty, které by snížily jejich pozitivní vlastnosti. Pozor si dávejte také na přetížení vozidla. Klasickým nešvarem je převážení těžkého materiálu. Pneumatiky jsou totiž uzpůsobené pro hmotnost konkrétního automobilu a přetížení je ničí. Životnost pneumatik se odvíjí také od správného tlaku (měřte jednou měsíčně) a kontroly dezénu. Pamatujte na to, že i nejlevnější nové pneumatiky budou kvalitnější než drahé, nicméně sjeté gumy. Neriskujte svou bezpečnost a opotřebené pneumatiky ihned vyměňte. Pokud si nevíte rady s jejich výběrem, poraďte se s odborníky na stránkách iPneu.cz.

Jízdní vlastnosti letních a zimních pneumatik
Zimní pneumatiky mají specifické vlastnosti, uzpůsobené zimnímu počasí a případné námraze nebo sněhu. S rostoucí teplotou ztrácejí pozitivní vlastnosti a mohou se dokonce stát nebezpečnými. Brzdná dráha se v teple výrazně prodlužuje kvůli menší přilnavosti k vozovce. Kromě toho se zvyšuje spotřeba paliva, takže se vám jízda na zimních gumách v létě prodraží. V neposlední řadě pocítíte horší stabilitu a ovládání vozu.
Na letních pneumatikách najdete specifický vzorek, díky kterému váš vůz lépe přilne k vozovce na suchém a mokrém povrchu během deště. Kromě toho se sníží spotřeba vozu a opotřebení pneumatik.
Přezouvání gum v návaznosti na dlouhodobou změnu počasí je tak zásadním krokem pro bezpečnou jízdu i pro vaši peněženku.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018