Zdroj: archiv webu

Rozhovor s plavkyní Bárou Semmanovou

12. 11. 2019

Barbora Seemanová je současnou plaveckou hvězdou a jednou z největších nadějí českého sportu. Bára je specialistka na volný způsob a sbírá ve svých devatenácti letech jeden úspěch za druhým. V našem krátkém rozhovoru se například svěřila se svými plány do budoucna nebo prozradila, jaká je řidička.

Foto: archiv webu

Co tě přivedlo k plavání? Byl to vždy tvůj oblíbený sport nebo jsi uvažovala o nějakém jiném?

Od malička mě rodiče učili jezdit na kole, běžkovat, plavat, hrát volejbal a celkově se mi snažili předat základy od všech možných sportů, co uměli, abych si mohla později vybrat, co mě bude nejvíc bavit nebo naopak. Táta v mládí závodně plaval, a tak jsem měla všechny plavecké triky z první ruky. Chodila jsem od malinka do plavecké školy, ale stejně tak jsem chodila na tancování nebo třeba atletiku. Plavání mě bavilo nejvíc, tak jsem všechny ostatní sporty omezila.

Plánuješ odletět do Spojených států a trénovat tam. Co tě motivovalo podepsat přestup na Univerzitu v Louisville?

Rozhodně lepší tréninkové podmínky, celkový přístup Američanů k plavání a profesionalita. V neposlední řadě skloubení studia se sportem, což je v Česku obtížné.

Foto: archiv webu

Život ve Spojených státech bude asi dost odlišný než u nás. Na co se nejvíce těšíš po sportovní, ale také po osobní stránce

Rozhodně bude, a na to jsem zvědavá, a tak nějak připravená. Po sportovní stránce na tu péči, kterou mají plavci v Americe. Je o ně ve všech směrech postaráno a taky jsem zvědavá na tu týmovost, kterou se Amerika vyznačuje. Po osobní stránce asi na jiné prostředí a možná nové přátele.

Blíží se letní Olympiáda v Tokiu 2020, která bude jistě vrchol tvé následující sezóny. Máš už představu, co přijde po ní?

Po olympiádě mám odcestovat do USA, to je asi hlavní věc, která po ní přijde, jinak furt ta samá písnička. Tréninky a škola.

Foto: archiv webu

Zbývá ti kromě tréninků a závodění také nějaký prostor na další koníčky?

Prostor mezi plaváním většinou trávím s kamarády / rodinou, které často bohužel zanedbávám díky plavání. Zajdeme na dobrý oběd, kávu nebo třeba do kina a moje hlava tak neřeší plavání. Na jiné sporty mi většinou nezbývá energie.

Jaký vůz aktuálně řídíš a proč jste si vybrala právě tento? Máš nějaké vysněné auto?

Momentálně řídím model Toyota RAV4, a musím říct, že i když jsem se na začátku bála, protože je to přeci jen velké auto, řídí se mi dobře. Mám ráda vozy SUV, protože si v nich přijdu bezpečněji. Jinak vysněné auto vyloženě nemám, ale měla jsem možnost řídit model C-HR od Toyoty, a nejen že je to krásný auto, ale taky se mi skvěle řídilo. Neříkám to jen tak, protože jde o Toyotu, ale fakt!

Foto: archiv webu

Řídíš ráda? Jak by se sama ohodnotila jako řidička?

Řídím moc ráda, strašně mě to baví. Jinak bych se ohodnotila asi jako bezpečná řidička. Snažím se předvídat a nikoho neohrožovat.

Co si myslíš o ženách za volantem? Je to pouze stereotyp? Jsou lepší řidiči muži nebo ženy?

Rozhodně. Znám spoustu žen, které řídí mnohem lépe než muži. Podle mě to rozhodne nezáleží na pohlaví. Možná se chlapi v autech víc vyznají, ale to z nich nedělá lepší řidiče, podle mého.

Nejnovější trend mobility směřuje k hybridním a elektrickým vozům. Myslíš si, že to je budoucnost automobilového průmyslu?

Upřímně, ano. Přijde mi to super a nejen mně. Každý, kdo se mě na hybrid ptá, vždycky skončí u názoru, že je skvělý.

Foto: archiv webu

Co ty a moderní technologie v autech? Myslíš, že jsou dobrými pomocníky nebo jsou spíš rušivé? Využíváš nějaké?

Myslím si, že nic se nemá přehánět a platí to i v tomto případě. Někdy má člověk tendenci se na auto spoléhat, že bude řídit skoro samo a přestane se soustředit a sledovat provoz. Využívám občas tempomat, když jedu delší vzdálenosti.

Dokázala by sis představit, že by sis jednou pořídila autonomní vůz, který by „sám řídil“, nebo máš raději vždy vše pod kontrolou?

Určitě ne. Ráda se spoléhám sama na sebe a nedokázala bych autu úplně věřit. Navíc mě řízení baví.

Přejeme ti mnoho úspěchů ve tvé kariéře a budeme držet palce nejen při Olympiádě, ale i v dalších závodech.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018