PŘIHLAS SE A SOUTĚŽ

Zkontrolujte auto před zimou

10. 10. 2017

Venkovní teploty neúprosně klesají, zbývá pouhý měsíc do povinného přezutí na zimní pneumatiky. To však není jediná nutnost, na kterou byste měli myslet, než přijdou první mrazy. Váš automobil si před zimou zaslouží pečlivou kontrolu a údržbu.

Povinnost přezutí pneumatik z letních na zimní platí v období mezi prvním listopadem a posledním březnem. Není však absolutní. Zimní gumy jsou povinné pouze v případě, pokud na silnici leží souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza. Platí tedy, že pokud jezdíte pouze ve městě, můžete se teoreticky bez zimních pneumatik obejít a nikdo vás pokutovat nebude. Problém ale nastává, pokud způsobíte dopravní nehodu na letních pneumatikách. V tom případě vám od pojišťovny hrozí krácení pojistného plnění, navíc se výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že při sporné dopravní nehodě budete kvůli letním pneumatikám za viníka označen právě vy. Proto doporučujeme přezouvat všem řidičkám bez výjimky.

mature-1749597_1280

Nezapomeňte rovněž na kontrolou světel. Díky správně seřízeným světlům výrazně zvyšujete vaši bezpečnost. Právě viditelnost bývá v zimních měsících často zhoršená a dobře seřízená světla vás mohou v nepředvídatelných situacích zachránit. Servis světel není nic složitého. Ve specializovaném servisu vám světla zkontrolují za pár minut.

mercedes-benz-1885209_1280

Před zimními měsíci byste měli v autě vyměnit, nebo případně doplnit všechny kapaliny. V první řadě zkontrolujte palivový filtr. Bez kontroly palivového systému, se kterou je spojena i výměna palivového filtru, je „zimní“ kontrola nekompletní a může Vám přinést při velkých mrazech závažné komplikace, především u dieselových motorů.

drive-863057_1280

Další kapaliny, na které byste při servisu vozu neměli zapomenout, jsou brzdová a chladící kapalina a také voda do ostřikovačů. Co se týče chladící a brzdové kapaliny, tak ta by se měla měnit každé dva roky. Brzdovou kapalinu u vozů se stabilizací podvozku byste měli měnit každý rok i přes to, že výrobce vozů udává jinak. Nepravidelná výměna brzdové kapaliny může mít katastrofální následky. Nová chladicí kapalina by měla vydržet i v -30°C. Pokud chladicí kapalinu neměníte pravidelně, snižuje se hranice, kdy neplní svou funkci a mohou vás časem začít zlobit tepelně namáhané komponenty, jako je například vodní čerpadlo nebo chladič

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018