Zdroj: archiv webu

Dopřejte svému autu jarní očistu

23. 3. 2017

Jak si na začátku jara správně umýt auto, abychom nenadělali více škody než užitku?

Automyčka

V automyčce byste měli volit program zahrnující ošetření konzervujícím voskem. Počasí může být stále poměrně chladné, proto je třeba, aby auto mělo provozní teplotu. Prohřátý povrch znamená šetrnější a efektivnější umytí. Doporučuje se týdenní mytí od nečistot a jednou měsíčně dopřát vašemu mazlíkovi pořádné navoskování. Tmely a nátěry je lepší nechat na profesionálech alespoň jednou za dva roky. Bez pravidelného čištění a údržby interiéru i exteriéru je automobil mnohem náchylnější k zabarvení, popraskání a olupování laku i k poškození díky UV záření.

Ruční mytí

Pokud chcete pro svůj vůz tu nejlepší péči, dopřejte mu ruční umytí, které je mnohem důkladnější než u stroje, a navíc i šetrnější. Nedochází k mechanickému oděru a poškození laku. Po zimě je vhodné zvolit ruční mytí aut i z toho důvodu, že soli a nečistoty nalepené na autě vytváří vrstvy. Ty při mytí v klasické automyčce působí jako abrazivum a může vám silně poškodit lak na autě. Proto je vhodné auto nejprve před vjetím do myčky umýt silným proudem vody například pomocí wapky.

wash-a-car-1822415_1920
Foto: archiv webu

Při ručním mytí auta na exteriér použijte minimálně 3 kbelíky, první se správným autošampónem, který je šetrný a bezpečný pro všechny povrchy a dva s čistou vodou. Vždy vymáchejte houbu v prvním kyblíku, potom ve druhém a následně ve třetím s autošampónem a takto dokola dokud nebudete mít auto čisté. Začněte od střechy auta a pokračujte dolů, abyste se neušpinily už umyté části. Na těžko přístupná místa jako mezery mezi nárazníkem, místa kolem palivové nádrže nebo přední masku využijte měkký kartáček bez kovových částí. Na konci důkladně auto opláchněte. Poté použijte tmel nebo vosk ve spreji a auto přeleštěte utěrkou z mikrovláken, ta váš vůz hezky vyleští bez šmouh a zároveň nepoškrábe povrchovou úpravu.
Osušení

Když auto zaparkujeme po umytí do garáže, která může být studená, nemusí všechny mokré části oschnout. Vhodné je pořídit si do garáže ventilátor, který vytopí garáž. Tuto práci zastane například Dyson AM09. Termostat pomáhá udržet konstantní teplotu, proudění vzduchu, oscilace a teplota mohou být nastaveny pomocí dálkového ovládání. Ventilátor lze využít také pro přitápění v obytné části domu a v létě pak jako klasický ventilátor foukající chladný vzduch.

Interiér

Především v době jarních deštíků se na koberečky nanáší vlhký prach a bláto z bot, které zanechává na podlaze a dalších textilních částech fleky. Pořiďte si kvalitní vlhčené ubrousky zvlášť na plastové části interiéru jako je palubová deska, volant a prahy. Pořádně umyjte vnitřní stranu skel prostředkem na okna a potom vyleštěte utěrkou z mikrovláken. A nakonec vysajte drobky a nečistoty z čalounění. Ideální je použít vysavač, který odstraňuje i chlupy po vašem zvířecím miláčkovi. Náš tip je luxusní Dyson V6 Triggger +. Na jedno nabití vydrží 20 minut provozu.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018