Zdroj: archiv webu

Vánoce mají mnoho podob

24. 12. 2017

Vánoce jsou po celém světě spojeny s tradicemi a za nimi stojí lidé, kteří je udržují a umožňují jejich předávání z generace na generaci. Co kromě těch nejznámějších tradic, jako je stromeček a cukroví, mohou Vánoce ještě znamenat?

V našich končinách jsou Vánoce nejen o Štědrém dni, ale také o mnohých tradicích, které mu předcházejí již několik týdnů a také následují ještě v průběhu velké části zimy. Především musí proběhnout výlovy rybníků, aby měla každá rodina možnost pořídit si živého kapra pro svoji sváteční tabuli. 6. ledna se pak slaví Tři králové, svátek spojený katolickým zvykem psát posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů zkratka K † M † B † jako formule požehnání. Dnem tří králů také začíná období masopustu, trvající do tzv. popeleční středy. Během masopustu tradičně probíhají taneční zábavy, zabijačky a často také svatby a vrcholí průvody masek.

Vrchní pekař Mike Wallace z britského Shipston-on-Stour každoročně již 14 let připravuje sváteční dorty a koláče. Přípravy na Vánoce pro něj začínají již v září. Různé druhy vánočních dortů a pudingů se pečou v malých dávkách ráno, odpoledne se pak dokončují ručním zdobením a na druhý den jsou odleželé a připraveny k rozvozu. Pro Mika znamenají Vánoce především dělání radosti ostatním, hlavně ho těší, když se zákazníci každý rok vrací pro jeho vánoční dort s polevou, za který dostal ocenění.

Finsko, to jsou mimo jiné sobi, které si většina světa spojuje se sáněmi Santy Clause. Upi Virkkula se o takové stádo stará ve finské Salle už téměř 20 let. Jeho Salla Reindeer Park je pro návštěvníky unikátní možností zažít trochu odlišnou tvář Vánoc, v náruči nádherné laponské přírody. Vrcholem zdejší vánoční sezóny je tradiční závod sobů, Upi vás ale klidně vypraví i na výlet za majestátní polární září.

DSC_2475_16-80mm
Foto: archiv webu

Julie Tuner z britského Yorku již 18 let sbírá zkušenosti s výrobou klasických houpacích koníků a za tu dobu se stala mistryní svého řemesla. Vyrábí také sedla a uzdy na míru pro všechny milovníky této tradiční hračky. Objednávky na koníky jako vánoční dárky jí chodí každoročně již od března, mají o ně zájem rodiny, které si přejí věnovat nadčasový dárek. Často si také lidé nechávají restaurovat kousky ze svého dětství, které si chtějí nechat, nebo naopak darovat zase svým dětem či vnoučatům. Zajímavostí určitě je, že podle Julie chtějí někteří lidé dovnitř koníka vložit nějaké upomínkové předměty nebo fotografie, jako do časové schránky.

Mastering the craft
Foto: archiv webu

Osmnáctiletý Tom Count pracuje během Vánoc jako produkční asistent ve společnosti Santa Sacks, kde vytváří originální potisky na retro jutové pytle a zboží. Díky němu je na každém dárkovém pytli jméno obdarovaného, pak pytel naplní dárky, převáže mašlí a zajistí, aby doraz na místo určení právě na Štědrý den. Pro Toma je jeho práce možností šířit kouzlo Vánoc pomocí těchto krásných dárků na míru. Líbí se mu, že je součástí tradice kupování pytlů dětem, které jej pak používají rok co rok.

DSC_1643_edit_50mm
Foto: archiv webu

Třiačtyřicetiletý Daniel Aust z německého Hochdorfu je hračkářem, který už 11 let pracuje v Hračkářství Bratří Grimmů. Kombinuje svoji kreativitu a řemeslnou zručnost při ruční výrobě hraček, které jsou z přírodního dřeva. Díky tomu jeho výtvory vydrží dlouhé roky a mohou se předávat mezi generacemi. Pro Daniela je výroba hraček způsobem, jak přinášet dětem na Vánoce velkou radost, protože hraní si je důležitou součástí dětství. Líbí se mu poslouchat krásné příběhy zákazníků, kteří dětem koupili dřevěné hračky jako tahací vláček nebo kostky a mohli je pozorovat, jak si s nimi poprvé hrají.

DSC_1268_edit_16-80mm
Foto: archiv webu
Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018