Slovensko: foto Kalkulátor.cz

Rady na cestu: Slovensko

7. 5. 2024

Slovenská republika, s malebnými horami a vyhlášenými lázeňskými městy, přitahuje rok co rok mnoho návštěvníků z ČR. Nezapomeňte na pojištění, dálniční poplatky a dejte pozor na povinnou výbavu auta.

Zelená karta

Martin-Thienel-s
Martin Thienel: foto Kalkulátor.cz

„Mějte na paměti, že zelenou kartu na Slovensku budete potřebovat. Při cestách po ČR ji již nemusíte mít u sebe, protože všechny potřebné informace jsou dostupné v elektronickém registru.

Avšak pro mezinárodní cesty, včetně těch na Slovensko, je stále vyžadováno mít u sebe zelenou kartu fyzicky. Doporučuje proto mít s sebou vytisknutou verzi dokumentu,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Dopravní předpisy

Dobrou zprávou pro české turisty na Slovensku je, že slovenské předpisy se od těch našich moc neliší. Pár odlišností se ale přece jen najde. Pokud se ale chystáte cestovat se svým čtyřnohým přítelem, nezapomeňte přibalit i evropský pas pro domácí zvířata, známý jako „petpas“.

Rychlost

Pro osobní a nákladní vozy do 3,5 tun platí podobná pravidla jako u nás. Pozor si dejte jen na dálnicích. Pokud dálnice nebo rychlostní silnice prochází zastavěným úsekem, maximální povolená rychlost klesá na 90 km/h.

Zpozornět byste měli i tehdy, když cestujete obytňákem nebo jste za auto zapřáhli přívěs. V takových případech jsou limity trochu jiné.  Za překročení limitu pak hrozí pokuta ve výši až 800 euro.

Například reflexní vestu musíte na Slovensku používat vždy, když při mimořádné události vystupujete z automobilu.

Není zde také dovoleno umisťovat navigace a kamery na čelní sklo do zorného pole řidiče. Další pravidla jsou stejná jako u nás, a to včetně nulové tolerance alkoholu nebo nutnosti celodenního svícení v obcích i mimo ně.

Povinná výbava

kufr

Ještě před cestou si pečlivě zkontroluje, že v autě máte v pořádku povinnou výbavu. Na Slovensku budete potřebovat kromě tradiční lékárničky a výstražného trojúhelníku také reflexní vestu pro každého, kdo vystupuje při mimořádné události z motorového vozidla, a to ve dne i v noci.

Pokud budete řídit vozidlo nad 3,5 tuny, pak máte navíc povinný hasičský přístroj. Pokud cestujete s menšími dětmi, pak jsou nezbytnou součástí výbavy autosedačky. I tady zůstávají podmínky stejné jako při cestách po ČR.

Poplatky na dálnici. Dálniční známku musí mít i elektromobily

Pokud se chystáte k cestování využívat dálniční síť, neměli byste zapomenout na poplatky. Auta do 3,5 tuny mají klasickou dálniční známku, větší vozy pak platí mýtné. Osobní auta s přívěsem, která překročí hmotnost 3,5 tuny, zaplatí dálniční poplatky za auto i za přívěs zvlášť.

Známky lze zakoupit elektronicky, online, případně prostřednictvím mobilní aplikace eznamka. Jde to ale i na čerpacích stanicích nebo v automatech umístěných na hraničních přechodech. Pozor, povinnost koupit si dálniční známku mají i majitelé elektromobilů, které jsou v ČR od dálničních poplatků osvobozena.

Roční známku lze zakoupit na kalendářní rok nebo na 365 dní. Pokud tedy kupujete známku jindy než začátkem roku, je lepší zvolit 365denní. V letošním roce by na Slovensku měla být k dispozici i jednodenní dálniční známka. Podle pravidel EU by neměla stát více než devět procent z ceny roční známky, v tomto případě tedy maximálně 5,4 eura.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018