Foto: Sabina Kvášová

Jaké si koupit auto a na co si dát pozor

3. 2. 2020

Už několik let jsou u žen „v kurzu“ městské vozy SUV. V městských uličkách se s nimi krásně manévruje a parkuje. Je z nich velmi dobrý výhled, což přispívá k dobrému a bezpečnému pocitu z jízdy. Mimo město jim nechybí agilita a velmi komfortní jízdní vlastnosti. S aktuálním trendem čisté mobility jsou ženy také mnohem více otevřené inovativním pohonům jako jsou elektromobily a hybridní ústrojí, kombinující benzinový motor s elektromotorem. Ženy na těchto autech oceňují jejich tichý chod, který mimo jiné zklidňuje i ruch velkoměsta a nevydává žádné škodliviny do ovzduší. Na co si dát tedy opravdu pozor při koupi auta? Zde několik našich babských rad.

parkování
Foto: archiv webu

Při koupi zcela nového auta doporučujeme si nechat udělat na vybraný vůz celkovou nabídku ve více showroomech. Zkusit si říci o slevu na servisní práce nebo o bonus v podobě rádia, koberečků nebo povinné výbavy. Vyplatí se také sledovat nabídku skladových vozů, které bývají levnější, a navíc na auto nečekáte z výroby.

Při nákupu ojetého vozu je třeba zvolit bazar s prokazatelnou minulostí a auto si pořádně prohlédnout. Ideálně k prohlídce přizvat nějakého známého – technika. Říká se, že téměř polovina ojetých aut v bazarech prošla úpravou tachometru a u pětiny vozidel není prodávajícím přiznána jejich generální oprava po velké havárii. To jsou silné argumenty, proč být při koupi vozu v autobazaru velmi obezřetní.

Vyžádejte si předem servisní knížku a ověřte si místo a způsob servisu. Na internetu si rychle můžete zkontrolovat, zda auto není kradené, zadáním VIN čísla auta. Pak zkontrolujte jeho technický stav.

Blogerka Veronika Petrů z Autokabelky.cz radí: „Odstíny laku by měly být totožné a slícování na karoserii všude souměrné. Šrouby, spojující jednotlivé kusy karoserie, by měly být také stejné a nepoškozené.

V Česku je velký nešvar stáčení tachometru, proto je důležité prohlédnout si stav interiéru, opotřebení čalounění a volantu. Po otočení klíčku do první polohy, kde se zobrazí všechny kontrolky. Ty by měly postupně zhasínat. Pokud zhasnou všechny současně anebo kontrolka airbagu současně s nějakou jinou kontrolkou, je pravděpodobné, že airbag není připojen, není funkční a auto je pravděpodobně havarované.

Vyplatí se také mrknout na podvozek – přední a zadní nápravu. Jakýkoliv atypický sklon kol je podezřelý, známkou toho muže být nesouměrné opotřebení pneumatik. Motor pod kapotou by měl být čistý bez náznaku prosakování oleje. Naskočit by měl při zapalování hned napoprvé a jeho chod by měl být klidný bez kolísání otáček.“

 

Co od auta chtít, kromě toho, že má být červené?

Požadavky žen při nákupu auta bývají primárně praktické. Ženy se zajímají o prostornost a poměr kvality a ceny.

Před nákupem auta je vhodné stanovit si vhodnou motorizaci, která vám bude plně vyhovovat, a zvolit adekvátní počet koní pod kapotou. Najedete za rok méně než 20 000 kilometrů, pak doporučujeme vybírat z benzinových motorů nebo hybridních motorů, které kombinují benzinový motor s elektromotorem a dobíjejí se rekuperací (brzděním) nebo proudem ze zásuvky.

Dieselové motory jsou ideální na dlouhé trasy, nad jejich provozem se ale v Evropě smráká, a proto bych nyní doporučovala vybírat v případě nového auta spíše mezi hybridy.

Nejásáte nad manuálním řazením? Pak zvolte automat. Doby kdy automatická převodovka znamenala automaticky vyšší spotřebu jsou pryč. V kolonách nebo v zatáčkách v kopci je automat k nezaplacení.

Kritérii pro finální výběr auta tak bývá prostornost, praktičnost, jednoduchost ovládání infotainmentu, kvalita použitých materiálů, množství bezpečnostních asistentů, jízdní komfort a samozřejmě také cena.

Design společně s barvou auta jsou potom onou třešničkou na dortu, která rozhoduje o tom, zda se auto líbí nebo ne.

Die 65 Farben der BASF Automotive Color Trends 2017-18 – Translucid / The 65 colors of BASF’s Automotive Color Trends 2017-18 – Translucid
Foto: archiv webu
Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018