Foto Volvo C40 Recharge: Žena v autě.cz

Volvo C40: finalista ankety Auto mého srdce

1. 4. 2022

Mezi sedm TOP aut roku, která odborná porota vybrala na shortlist ankety AUTO MÉHO SRDCE, patří také prémiový crossover s pohonem 4 kol a nulovými emisemi – Volvo C40 Recharge. Tento čistý elektromobil přijíždí s tím nejlepším z SUV modelů a přidává autentický styl, shodují se na tom porotkyně v této unikátní anketě.

Nezaměnitelný design

Výrazné přídi dominuje čelní zvýšená maska a natáčecí Full-LED světla s charakteristickým tvarem Thorova kladiva. Oproti stávajícím modelům jsou ale „kladiva“ u C40 Recharge zúžená a nabízejí novou pixelovou technologii, s níž neoslňujete protijedoucí auta.

Foto Volvo C40 Recharge: Žena v autě.cz
Foto Volvo C40 Recharge: Žena v autě.cz

Při pohledu z boku zaujme dynamický tvar kupé. Modrá karoserie se svým odstínem inspirovala skandinávskými fjordy. Doplňuje ji černá střecha, kterou Volvo plánuje odlišit v následujících letech své elektromobily.

Typický designový jazyk značky Volvo doplňují inovativní zadní světla. Jak jedna z porotkyň ankety, Tereza Tobiášová, zkušeně uznává: „Za svůj design si Volvo rozhodně zaslouží jedničku s hvězdičkou.“ Už brzy o Terezině testování C40 uveřejníme také video.

Foto Volvo C40 Recharge: Žena v autě.cz
Foto Volvo C40 Recharge: Žena v autě.cz

Hravost v interiéru a vysoká úroveň konektivity

Interiér zkrášlují materiály z udržitelných zdrojů. Ostatně, že Volvo bere udržitelnost vážně, dokládá i fakt, že chce do čtyř let snížit uhlíkovou stopu při výrobě vozidel o 40 %. Interiér testovaného modelu C40 je z 97 % vytvořen z recyklovaných materiálů!

Porotkyně a šéfredaktorka webu Autíčkář.cz Viola Procházková o interiéru C40 říká: „Vnitřek vozu má příjemnou, moderní a zároveň útulnou atmosféru. Parádní je dekor na palubní desce, který připomíná vrstevnice a za jízdy je podsvícený.“

IMG_0333
Foto Volvo C40 Recharge a porotkyně Bára Vaculíková

Řeč je o panelech dekorativního obložení Topography s efektním podsvícením. Ty jsou zčásti vytvořeny z recyklovaného plastu a koberečky jsou celé z recyklovaných PET lahví.

Interiér Volva C40 Recharge je jako první zcela prostý kůže. Namísto kůže je v modelu C40 kombinace polyesteru, měkkého sametového mikroveluru a udržitelných vinylových materiálů.

Vedle designu a příjemných materiálů interiéru vévodí ústřední 9palcový displej infotainmentu. Ten je nyní maximálně zjednodušený a potěší jednoduchou logikou ovládání. V pozici řidičky je vše krásně po ruce. Pod heslem „sednu a jedu“ je intuitivnost ovládání elektrické C40 na jedničku. Ostatně to chválí i další porotkyně Bára Vaculíková, zpěvačka hitu Automatka.

Volvo XC40 Recharge je chytré „google“ auto. Stačí jednoduše říct „Hey Google“ a vyřknout své přání. Integrované aplikace, hlasový poradce nebo navigace – vše je chytré tak, jak to u Google všichni známe. Nejpraktičtější vlastnost je ovšem je, že při zadání svého cíle v navigaci Volvo zobrazuje stav baterie v cíli a také stav baterie po návratu zpět.

IMG_0338
Foto Volvo C40 Recharge a porotkyně Bára Vaculíková

Většina softwaru a operační systém jde aktualizovat na dálku. Samozřejmostí jsou služby vzdáleného spojení s vozem. Pátá generace aplikace Volvo Cars umožňuje oblíbené funkce jako předehřátí vozu nebo jeho odemknutí/zamknutí.

Za ergonomicky tvarovaným volantem se nachází 12″ displej s těmi nejnutnějšími údaji, které řidička potřebuje znát. Design je opět jednoduchý a srozumitelný a nabízí minimalistické zobrazení nebo displej s mapou.

IMG_9389
Foto Volvo C40 Recharge: Žena v autě.cz

Pochvalu si C40 Recharge zaslouží také za překvapivou prostornost a úložný prostor. Porotkyně Viola doplňuje: „Vysloveně mě nadchnul odpadkový koš ve středovém tunelu. Na první pohled možná hloupost, ale fakt užitečná. Každé auto by mělo mít odpadkový koš.“

Další nápaditý úložný prostor se v případě testovaného elektromobilu nachází pod přední kapotou – například na elegantní uložení nabíjecích kabelů.

Volvo C40 Recharge překvapí prostorností i na zadních sedadlech. Všechna sedadla jsou ergonomicky tvarovaná a komfortní. C40 Recharge nabízí místo také v objemných kapsách ve dveřích a kufru o objemu 413 litrů.

Foto Volvo C40 Recharge: Žena v autě.cz
Foto Volvo C40 Recharge: Žena v autě.cz

Dokonalá elektrojízda

Porotkyně v anketě AUTO MÉHO SRDCE konkrétně testují variantu se stálým pohonem čtyř kol C40 Recharge Twin s dvěma elektromotory o celkovém výkonu 300 kW a baterií s využitelnou kapacitou 78 kWh.

IMG_0268
Foto Volvo C40 Recharge a porotkyně Annamaria d´Almeida

Čtyři sta koní výkonu z elektromobilu C40 Recharge dělá velmi agilní vůz. Z nuly na sto to C40 umí za 4,7 vteřiny. Kladné body si model C40 Recharge nezapisuje jen díky své obratnosti a snadnému řízení, ale také tím, že jako bezemisní vůz má parkování na modrých zónách zdarma.

Díky nízkému těžišti podvozku je radost C40 Recharge řídit. Podvozek je stabilní a řízení velmi přesné. C40 Recharge s pohonem všech kol drží krásně stopu. Při jízdě nabízí možnost rekuperace prostřednictvím tzv. jednopedálového ovládání.

„Na funkce One Pedal Drive si člověk rychle zvykne, Volvo C40 opravdu umožňuje řídit jen jedním pedálem. Ten brzdový je potřeba jen výjimečně,“ doplňuje o charakteru brzdění porotkyně Viola.

IMG_0302
Foto Volvo C40 Recharge a porotkyně Šárka Klímová

Akumulátor lze prostřednictvím rychlonabíjecích systémů (DC) nabít na 80 % jeho kapacity za přibližně 40 minut. Během testování porotkyň se hodnota dojezdu na jedno nabití pohybovala kolem 350 kilometrů, s klidnou nohou na pedálu až 400 kilometrů.

Inovovaná platforma asistenčních systémů řidiče zahrnuje novou generaci kamer, radarů a ultrazvukových senzorů. Díky nim dokáže vůz rozpoznat jiná vozidla, chodce, cyklisty a velká zvířata. Umí upozornit řidiče na nebezpečí nebo začít automaticky brzdit plnou silou, aby předešel kolizi nebo alespoň zmírnil její dopad.

Součástí nejvyšší testované výbavy je také adaptivní tempomat, tepelné čerpadlo, asistent sledování mrtvého úhlu, 360stupňová kamera nebo prémiový systém Harman/Kardon.

Volvo C40 Recharge
Foto Volvo C40 Recharge: Žena v autě.cz

Verdikt

Tichá síla. Design. Styl. Volvo C40 Recharge se chlubí mnoha kvalitami, na které my ženy slyšíme. Má kompaktní rozměry a je ve všech ohledech praktickým, ergonomickým autem. Moderním parťákem pro všechny, kteří využívají Google služby.

IMG_0300
Foto Volvo C40 Recharge a porotkyně Šárka Schmidtová

Výkonná 444koňová verze vykouzlí úsměv na tváři komukoliv, kdo má rád svižnou a zároveň naprosto bezpečnou jízdu pod kontrolou. To vše s dojezdem až 400 km na jedno nabití, které dává smysl i pro každodenní řidičku.

V zemi, kde nízkoemisní auta nejsou finančně zvýhodněna, je cena tohoto praktického SUV s kompaktními rozměry stále velmi vysoká.

Vzhledem k tomu, že je Volvo C40 Recharge prémiovým crossoverem, je však cena 1 506 000 Kč obhajitelná. V sedmičce nejlepších vozů roku z pohledu nás žen je naprosto oprávněně.

Sdílet článek:

Více na webu Volvo

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018